Ameriška centralna banka FederalReserve (Fed) je pred dvema tednoma sporočila, da se umika iz mreže centralnih bank za ozelenitev finančnega sistema (NGFS), ki je bila ustanovljena leta 2017 z namenom pospeševanja zelenega financiranja ter priprave priporočil o vlogi centralnih bank v okviru podnebnih sprememb. Poročilo o tem umiku je sprožilo številna vprašanja, zlasti glede političnih motivov, saj so nekateri menili, da je odločitev povezana z menjavo vodstva ameriške administracije.
Na novinarski konferenci po januarskem zasedanju Feda je šef JeromePowell pojasnil, da umik ni bil politične narave, temveč posledica razhajanj med pristojnostmi Feda in obsegom dejavnosti NGFS. Powell je poudaril, da so se v okviru NGFS začele obravnavati teme, ki presegajo mandat Feda, kot so tveganja, povezana z biotsko raznovrstnostjo in drugimi okoljskimi vprašanji, ter mobilizacija glavnih finančnih ustanov za podporo prehodu v trajnostno gospodarstvo. Fed se je članstvu v NGFS pridružil predvsem z namenom, da bi bolje razumel, kaj počnejo druge centralne banke, a se je sedaj odločil, da to presega njegove pristojnosti.
Po besedah Powella je bilo jasno, da dejavnosti NGFS ne ustrezajo trenutnemu mandatu Feda, ki je osredotočen na stabilnost cen in podporo polni zaposlenosti. Odločitev, da se umaknejo iz mreže, je bila zato sprejeta kot priznavanje dejstva, da je ta naloga presegla okvire, v katerih lahko Fed deluje.
Nasprotno pa je Evropska centralna banka (ECB) ostala članica NGFS. Šefinja ECB Christine Lagarde je na vprašanje novinarjev pojasnila, da ECB aktivno sodeluje v dejavnostih NGFS, vključno z zagotavljanjem scenarijev, ki jih uporabljata mreža in večina njenih članic. Lagarde je izpostavila, da v multilateralnem okolju, kot ga ponuja NGFS, vidi veliko vrednost, saj omogoča analize tveganj in politik ter mednarodno razpravo o pomembnih okoljskih temah. ECB vidi to sodelovanje kot ključnega za izpolnitev svojih ciljev v zvezi z zelenim financiranjem in podnebnimi spremembami.
Razlike v pristopu med Fedom in ECB nakazujejo na različna razumevanja in pristojnosti v zvezi z zelenim financiranjem med različnimi centralnimi bankami. Medtem ko Fed meni, da bi bilo vključevanje v aktivnosti NGFS v nasprotju z njegovim mandatom, ECB vidi sodelovanje kot pomemben korak za usklajevanje politik in izboljšanje globalnega okvira za trajnostno gospodarstvo. To odraža širši razkol med centralnimi bankami pri obravnavi podnebnih tveganj in vlogi, ki jo naj bi imele pri usklajevanju prehoda v zeleno ekonomijo.
Povzeto po: Finance